výlev o neplánech na budoucnost

8. listopadu 2010 v 1:00 | Ajlyren (jo, tak se to vyslovuje) |  schované
Zas je přede mnou volba. No, možná už měla padnout trochu dříve, ale deadline se blíží a já začínám mírně panikařit. Jde o VŠ. A ačkoliv jsem si své středoškolské studium a tedy i dobu vhodnou k úvahám o mém budoucím směřování prodloužila o 2 roky, tak pořád nevím, nemám ponětí, absolutně netuším. Říkaj, že to beru moc vážně, že na tom vůbec nesejde. Ale já vím, jaký je to vybrat si špatně. Takže bych se tomu ráda vyhla. Já bych vážně chtěla školu, co by mě zajímala, byla přiměřeně náročná a užitečná... jestli taková existuje.

Psala jsem si s Astrakem, posílá pár věcí a tak jsme tak naťukli to vysokoškolské téma a mě doopravdy vyděsilo, že už je vlastně skoro pozdě. Že už bych měla vyplňovat přihlášky, zkoumat skripta, googlovat přednášející a učit se na příjímačky. Dostala jsem z toho mírně psychotický záchvat, který hrozil přerůst v docela ošklivou epizodu, po které bych zas musela dělat bůhvíco. Myslela jsem si, že to nějak rozmluvím s Mëoiturem, že mě utěší a poradí mi. (jo, jsem naivní, přítel není od toho, aby řešil moje problémy, teď už mi to došlo taky). Ale tak... Jsme se po dlouhé době zas ošklivě pohádali. Respektive on na mě zas křičel jak jsem na tom špatně, jak jsem neschopná a tak, vytočila ho moje opakovaná fňukaná žádost o radu a nesmyslné kecy. Nakonec si ale se mnou povídal - a i když říkal věci, který jsem slyšet nechtěla /a který doufám že nejsou pravda/, tak to trošku pomohlo. Aspoň už nebrečím.
Ale zpátky k VŠ. Nevím jak vy to děláte, že máte vybráno, nebo máte tři čtyři možnosti a ještě se rozhodujete, pokud vy to víte a máte nějaká kritéria podle kterých jste volili, tak mi dejte nějak vědět. Protože já jsem v koncích.
Mëoitur říká, že rozumná volba je cokoliv z VŠE, nebo něco rozumného z hnojárny. Protože mám prý vhodný talent, nedostatek jiných ambicí, umím se orientovat v textu, rozumím zbytečným, abstraktním informacím a teoriím (to nejsou jeho slova, neříkal zbytečné). Taky prý dokážu vyrobit pěkné zadání a vůbec jsem celkem schopná asistentka. Hm. Z této sumy jsem neměla /a nemám/ moc velkou radost, protože ekonomika a ekonomie je mor. Je tak primitivní, přízemní, zřejmá a jasná a vždycky, když jsem nucena se na ní podívat, tak jen pláču od nudy a mám dojem, že se mi snižuje IQ, jen co ty kváky čtu. No ale neva. Údajně to má široký záběr a aplikovatelnost, a je to VŠ /i když podle několika vybraných lidí VŠ podřadná - viz. Jistě, pane ministře/. Ale nechci tam. Nechci se nudit dalších x let svého života. A navíc nepatřím mezi ty nalíčené a upravené slečny s vysokým sociálním IQ, mezi tu sebevědomou, ambiciózní a úspěšnou mladou generaci, kterých je tam okolo čérčiláku vždycky plná pětka. Nechci zas být mezi těmi lidmi, se kterými si nemám co říct. Nechci.
Potom říkal něco o pedagogice. Asi podle hesla: "kdo neumí, ten učí". Chm. Ano, uvažovala jsem o tom i předtím, a i teď je to prakticky to jediné, co bych mohla dělat. V jistých momentech mi to přijde zajímavé. I jsem se smířila, že to pravděpodobně bude učitelství matematiky. Trochu paradox vzhledem k mé osobní historii s učitel(k)ama matiky. I jsem tak nějak překousla, že by ze mě mohl být matfyzák (byť jen učitelskej, takže ne ten hardcore geek). Ale dneska jsem zjistila, že na přírodovědné se učí kombinace matika-zeměpis, takže to by taky byla eventualita. Ale taky o ní nijak zvlášť nestojím. Protože učitelka? Sice na střední, ale i tak. S mojí psychikou, záchvaty vzteku, nihilismu, pomstychtivosti a perfekcionismem kombinovaným s naprostou neschopností. Ojoj. No. Chudáci děti.
Taky breptnul něco o grafice. Že když mě prý baví hrát si s fotkama v gimpu. A taky jako reakci na to, že ekonomika je na mě moc primitivní. Že by mě to naučilo, že nejsem tak dobrá. Že nedám všechno, i když si to prý myslím (no, napůl si to myslím, ale je to jen převrácené vědomí toho, že nezvládnu nic). Lichotivé.
A dál nevím... Dvakrát či třikrát jsem uvažovala o LA, ale je to soukromá. A bůhvíjaká. A ty prachy, který by musel Mëoitur dávat za mý školný, to mi je taky proti srsti. Už takhle je ten náš vztah nemocnější než je zdrávo. A navíc - psaní. Baví mě, láká mě, ale nepíšu. Jen přemýšlím o tom, jak by bylo fajn něco sepsat. Hodně fajn. I když jsem říkala, že je to jen vsugerovanej sen a že o to doopravdy nestojím A to mi přijde málo.
No, ještě jsem váhala mezi nějakým knihovnictvím, archívnictvím, religionistikou a podobnejma intelektuálsko-looserovskejma kombinacema, ale tak... Nemusím být asociál schovaný mezi regálama i po zbytek svýho života, že... Kdysi jsem myslela, že by to mohla bejt psýcha, ale ta mi taky nedá to, co hledám, je to jen takové slovíčkaření, ale vyšší pravda a sebepoznání je jen omezená. A kdysi opěvovaná filozofie už mi přijde jako úplná ztráta času.
Ještě mě napadá, že jak jsem koukala na AMU, tak by bývalo mohlo být zajímavé buď režie, nebo scénáristika, fotografie, nebo tak něco uměleckýho. Škoda jen, že jsem se tomu nikdy předtím nevěnovala, protože mi to zní celkem zajímavo. A taky škoda, že jsem nad tím nezauvažovala o rok dřív. A vůbec. Škoda hodně věcí. Dneska.
Škoda toho, že si člověk, kterého jsem si vybrala za svého partnera, myslí, že jsem hloupá, neschopná a nezajímavá. A že ho otravuju. A že mu nedělá problém mi to říct.
Připadám si hrozně. A mám dojem, že bych měla udělat spoustu věcí, i když je na ně už pozdě. Ale dělejte je, když jste tak hloupí, neschopní, ustrašení a přesvědčení o všemožnejch divnostech o své osobě.
 


Komentáře

1 W. | Web | 8. listopadu 2010 v 15:34 | Reagovat

Vpravdě si mě trochu poděsila, když se tu o tom tak dalekosáhle zmiňuješ a rozžbletáváš... Klíčem je vybrat si ze dvou možností: dělat něco, co tě bude bavit a vnitřně tě to naplní tak, jako ty šílený a uhozený povětšinou vědce, a nebo dělat to, co ti vznese prospekt zisku. (Opět se nabízejí vědci, tentokrát unudění a věčně ospalí tak, že usínají na klávesnicích svých bezcenných počítačů a tak.)

2 aeliren | Web | 8. listopadu 2010 v 15:36 | Reagovat

chm. To se mi jako klíč zrovna nejeví. Popravdě řečeno každá možnost mi přijde jako v zásadě nudná. A žádná mi nepřinese možnost zisku. Chci jen vědět, co mě nebude příliš otravovat... Nějaký tip?

3 W. | Web | 8. listopadu 2010 v 15:40 | Reagovat

prospekt srandy nabízí jenom učňáky.

Tyhle vysoké možnosti zaručují jen nudu. Hold si musíš vybrat to, co tě bude otravovat nejmíň a jaké pracovní možnosti budou co nejméně stresurodé.

4 aeliren | Web | 8. listopadu 2010 v 15:42 | Reagovat

hm.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.